Home » Novinky » Jak zateplit střechu

Střecha je jednou z nejdůležitějších částí stavby. Díky ní na nás neprší. Ale to zdaleka není vše. Je třeba si uvědomit, že kromě oken a dveří je právě střecha častým místem úniků tepla. Buď není střecha izolována vůbec nebo nedostatečně či špatně. Jak zateplit střechu tak, aby izolace byla dostatečná a zároveň efektivní a udržovala v budově tepelnou pohodu?

Několik možností zateplení, příliš levné izolanty se nevyplatí

V podstatě existuje několik možností jak zateplit střechu. Je možné provést izolaci mezi a pod krokvemi, nad krokvemi a v poslední době získává na popularitě foukaná izolace. Ta se vyplatí i pro zateplení nejen střechy, u střech má výhodu u atypických tvarů konstrukce.

Lidé často sáhnou po nejlevnějším možném řešení, to se však nemusí z dlouhodobého výhledu vyplatit. Lepší je o něco vyšší počáteční investici do kvalitní izolace, která po řadu let ušetří náklady na vytápění.

Dostupné materiály a techniky pro zateplení

Při volbě izolace střechy mezi a pod krokvemi jsou nejčastěji užívány izolační desky z minerální vlny. Ty dobře izolují tepelně i zvukově a kromě toho jsou dobrou ochranou proti požáru. Izolace nad krokvemi je nejčastější a hodí se zejména tam, kde chceme nechat vyniknout krásu dřeva, tedy nejčastěji v obytném podkroví, např. půdní vestavba.

Velmi častým izolantem je též polystyren a v neposlední řadě foukaná izolace, kde se užívá celulózové vlákno a granuláty. Výhodou je naprosté těsnění a žádný odpad a nevyužitá izolace.

Tloušťku izolantu nechte na odborníkovi

Tloušťku izolantu by měl spočítat odborník na základě několika vlastností konstrukce, zj. tepelné vodivosti. Obvykle se volí 18 až 34 cm, u pasivních domů až 40 cm tloušťky.

Zateplení přináší mnohé výhody, nejen tepelnou pohodu

Zateplení střechy přináší kromě tepelné izolace i hydroizolaci. Konkrétní typ zateplení je dobré konzultovat s odborníkem, v podkroví většinu volíme izolaci nad krokve, na půdách se vyplatí mezi i pod krokve.

Foukaná izolace má nesčetné výhody, ovšem není nejlepší zvukovou izolací. Izolace nám také přináší odolnost vůči ohni, pozor však na polystyren, minerální desky jsou mnohem vhodnější.


Související galerie

Máte problém se střešním oknem?

Pomůžeme Vám s jakýmkoli problémem se střešními okny. Navštivte náš Servis střešních oken VELUX!

Spolupracujeme


Nadkrokevní izolace Bauder

Na celý život Bramac

Střešní krytina KM-Beta

Ze Švédska Legos

Pálená taška Tondach

Střešní okna Velux